Yukarı Çık

Bilecik Hakkında


Bilecik, Marmara Bölgesi’ndeki eşsiz konumu sayesinde hızla büyüyen şehirlerden biridir. Aynı zamanda yeryüzü şekillerinin ve iklimin değiştiği bir geçiş noktasıdır. Geçmişten günümüze Agrilion ve Belekome olarak adı geçen şehir, antik çağlarda dorukların boğaz yeri (akra-ilion) olarak da bilinmektedir.

Eski çağlardan beri büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Bilecik, Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Söğüt Bölgesi ve İnönü Savaşları’nın meydana geldiği Bozüyük ilçesini sınırları içinde bulunmaktadır. Bilecik’te yaşanan bu tarihi olaylar, şehrin kuruluş ve kurtuluşun beşiği olarak anılmasını sağlamıştır.

Sakarya Nehri’nin etrafında gelişen bir şehir olan Bilecik’in doğal güzellikleri geniş ormanları, mesire alanları, göletleri ve dereleridir. Arsa yatırımı için uygun olan verimli topraklarında yetişen tarım ürünleri arasından buğday, baklagiller, arpa, mısır, ayçiçeği, soğan, sivribiber, domates, patlıcan, ceviz, üzüm, ayva, kiraz ve karpuz ön sıralardadır. Bilecik, nar üretiminde bölge birincisidir. Bölgede yetiştirilen şerbetçiotu ise bira sanayisinde kullanılır.

Bilecik’te ormancılık, madencilik, mermer, seramik ve tahta işlemeciliği de oldukça gelişmiştir. Mermer ocakları ile şehir merkezindeki ve Bozüyük ilçesindeki sanayi tesisleri Bilecik ekonomisinin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır.