Yukarı Çık

Neden Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımı

Neden Türkiye’ de Gayrimenkul Yatırımı

Türk gayrimenkul sektörü Türkiye'ye yatırım yapmak isteyen yabancıların önceliklerini ve beklentilerini iyi okudu. Türk gayrimenkul sektörü son yıllarda uluslararası niteliklerde oldukça başarılı, teknolojik, kaliteli ve modern projeler öğretti. Günümüz Türkiye'sinde arsa, arazi ve konut yatırımı yapmak artık kişi ve şirketler için bir cazibe merkezidir. Özellikle Ortadoğu ve Körfez Ülkeleri’nden Türkiye'de konut, arazi, arsa, tarım arazisi gibi gayrimenkul yatırımları hızla gelişmektedir. Günümüzde sağlam temeller üzerinde duran ülkeler yabancılara konut ve arazi satışı ile ciddi kaynaklar elde etmektedir. Türk Devleti Türk vatandaşı olmayan yabancıların Türk topraklarında konut, arazi, arsa gibi gayrimenkul yatırımı yapmalarına dostane kolaylıklar sağlamaktadır.


Gayrimenkul Değer Artışıma En Büyük Etken Türkiye’de Yapılan İmar Yatırımları

Türkiye ülke çapında yapmış olduğu mega imar yatırımları ile dünyanın gelişmiş ülkelerini de şaşırtmıştır. Türkiye genelinde gerçekleştirilen otoyollar havaalanları devasa köprüler kilometrelerce giden tüneller ve daha birçok imar yatırımları hizmete girmiştir. Bunları Marmaray, Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli ve İstanbul'un 3. Havalimanı olarak sayabiliriz. Yakında hizmete girecek dünya çapındaki mega projeleri ise, Kanal İstanbul ve 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli olarak sayabiliriz. Bu imar yatırımları Türkiye'de gayrimenkul konut, arsa, arazi, tarım arazisi gibi gayrimenkul yatırımı yapılmasını elverişli hale getirmiştir.


Türkiye’de Gayrimenkul Yatırımda Jeopolitik Konum ve Elverişli Demografik Yapısı

Türkiye binlerce yıldır jeopolitik konumu itibariyle dünyanın ortasında kıymetli bir kavşaktır. Türkiye doğal güzelliği dört mevsimi eşit derecede hissedilen güzel bir iklime sahiptir. Türkiye'nin nüfusu topraklarına göre çok yüksek sayılmamaktadır. Türkiye'de yaşayan nüfus genç ve dinamik bir toplumdur. Türk halkı dünyada misafirperverliği ile bilinmektedir.


Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Gayrimenkul Yatırımında Getirdiği Kolaylıklar ve Avantajlar

Türkiye'de Türk vatandaşlığı almanın hukuki altyapısı 2018 itibariyle daha da kolaylaştırılmıştır. Türk Devleti yabancıların konut, arsa, arazi ve tarım arazisi gibi gayrimenkul yatırımlarını desteklemektedir.

Türkiye’de Kimler Ne Kadar Gayrimenkul Yatırımı Yapıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ait bir yatırım web sitesi www.invest.gov.tr deki verilere göre 2017 itibarı ile yabancıların farklı sektörlere doğrudan yaptığı yatırımlar 10,8 milyar ABD doları olarak tespit edilmiştir. Bunun içinde 4,6 milyar ABD doları (%42.9) gayrimenkul sektörü yatırımı olarak gerçekleşmiştir. Knight Frank Küresel Konut Fiyatları Endeksi'nde Türkiye gayrimenkul fiyat artışı 2017'nin 3. çeyreğinde 56 bölge içinde 6. sırada yer bulmuştur. Türkiye'de yüzde 11,1 lik fiyat artışı ile Avustralya, Letonya ve Hindistan'ı arkasında bırakmıştır. Sonuç olarak Türkiye dünya gayrimenkul pazarında gösterdiği yüksek performansı ile önde gelen ülkelerden biri olmuştur. 2017 yılında Türkiye'de yabıncılar 1 milyon 400 bin adet konut satın almıştır.