Yukarı Çık

Bilecik’te Tarla Tapulu Olan Yere Ev Yapılabilir Mi?

Bilecik’te Tarla Satın Almak İyi Bir Yatırım Mıdır?

Günümüz şartlarında tapulu bir arsa ya da tarlaya sahip olmak çok avantajlı bir durum hâline geldi. Her şeyin aşırı derecede pahalı olması sebebi ile vatandaşların çoğu elindeki tapulu alanları değerlendirmek istiyor.

Bu konuda merak edilen çok farklı konular bulunuyor. Bunlardan en sık araştırılan ve merak edilen konulardan biri de; tarla tapusu olan arsaya ev yapılabilir mi sorusunun cevabıdır. Bu bağlamda İmar Kanunu ile ilgili bilgileri de araştırmak gerekiyor. İmar Kanunu ise bu sorunun cevabını anlaşılır bir şekilde açıklıyor. Yapılacak yapıların hangi alanlarda minimum ya da maksimum kaç metrekarelik konutlar yapılabileceği, İmar Kanunu sayesinde açıklığa kavuşuyor.

Tarla Tapulu Olan Yere Ev Yapılabilir Mi?

Tarla Tapulu arsası olan kişiler o arsaya ev yaptırıp kullanılmayan tarlayı değerlendirmek istiyor. Bu sebeple de tarla tapulu olan bir arsaya ev yapılıp yapılamayacağı konusunda bilgi sahibi olmak istiyor. İmar Kanunu’na göre tarla tapulu olan bir yere üzülerek belirtiyoruz maalesef izin verilmiyor.

Fakat bazı durumlarda tarla tapulu olan bazı arazilere konut yapma izni veriliyor. İmar Kanunu’nun belirtmiş olduğu konulara uyum sağladığı takdirde tarla tapulu olan arsaya konut yapma izni veriliyor.

Hangi Durumlarda Tarla Tapulu Olan Yere Ev Yapılabilir?

Her zaman tarla tapulu olan bir yere ev yapılmasına izin verilmiyor. Peki, hangi durumlarda tarla tapusu olan arsaya ev yapılabilir? Öncelikle neden izin verilmediğini açıklayalım: Ülkemizde genel olarak tarlalar imarsız arsa olarak adlandırılıyor. Bazı durumlarda ise tarla olan arsa üzerine konut yapımına izin verilebiliyor. İmar Kanunu'na göre; “Eğer inşaat yapılacaksa bu yapı tapusu olan arazinin %5'lik kısmında olmalıdır.” deniliyor.

Ayrıca yapılan ev ya da inşaat yüzölçümü olarak 250 m²’yi geçmemelidir. Bu gibi önemli noktalara dikkat edilmez ise kanunî olarak hukuka aykırı işlem yaptırılmış oluyor. Bu durumda da en az 5 bin metrekarelik bir tarla tapusu olması gerekiyor ki %5’i kullanılabilsin ve üzerine inşaat yapılabilsin. Yani kısaca özetleyecek olursak; tarla tapusunda yazan ölçüler ev yapılıp yapılamayacağı konusunda en önemli ve tek önemli noktadır, diyebiliriz.